Kısırlık Nedenleri Kısırlık Nedenleri Kısırlık Nedenleri

Kısırlık Nedenleri

Kısırlık gibi bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki ön bilgilere ihtiyacınız olabilir. İşte kısırlıkla ilgili sıkça sorulan sorular ve önemli bilgiler sunan cevapları:

Kısır olduğumu nasıl anlarım?

Eğer infertil iseniz, doktorunuz sağlık geçmişinizi, ilaçlarınızı, cinsel tarihinizi, cinsiyet alışkanlıklarınızı ve ne sıklıkla seks yaptığınız gibi başlıkları gözden geçirecektir. Erkekler, sperminin sağlığını test eden bir fizik muayene ve genellikle sperm analizi yaparlar. Kadınlar için test, bir pelvik muayene de dahil olmak üzere bir tıbbi öykü ve fizik muayene ile başlar. Doktor daha sonra düzenli olarak ovulandığından ve yumurtalıklarının yumurta bıraktığından emin olur. Hormon seviyelerini ölçmek için kan testleri yapılır. Yumurtalıklar ve uterus ultrason ile incelenebilir ve spesifik bir X-ışını testi rahim ve fallop tüplerini kontrol edebilir. Çiftlerin yaklaşık% 80'inde, kısırlığın nedeni ya bir ovülasyon problemidir, fallop tüplerinin tıkanması ya da bir sperm problemidir. Çiftlerin% 5 -% 15'inde, tüm testler normaldir ve nedeni bilinmemektedir.

bursa kısırlık 2

İnfertilite Tedavileri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık aşağıdakilerle tedavi edilir:

Cerrahi, neden varikel ise (skrotumdaki damarların genişlemesi) veya vas deferensde tıkanıklık, sperm taşıyan tüpler.

Üreme organlarındaki enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler.

Ereksiyon veya boşalma ile ilgili sorunları tedavi etmek için ilaçlar ve danışmanlık.

Sorun, hormonun düşük veya yüksek düzeyde olması halinde hormon tedavileri.

Kadınlarda kısırlık aşağıdakiler ile tedavi edilir:

Kadınların hormon düzeylerini yumurtlamalarına veya restore etmelerine yardımcı olacak doğurganlık ilaçları ve hormonları

Doğurganlığı bloke eden (endometriozis gibi) veya tıkalı fallop tüplerini açmak için cerrahi

kısırlık nedenleri 1

Erkek ve kadında infertilite ayrıca yardımcı üreme teknolojisi veya ART ile tedavi edilebilir. Birkaç çeşit ART vardır:

IUI (intrauterin inseminasyon): Sperm toplanır ve yumurtlarken kadının rahminin içine doğrudan yerleştirilir.

IVF (in vitro fertilizasyon): Sperm ve yumurta bir laboratuarda toplanır ve bir araya getirilir. Döllenmiş yumurta 3 ila 5 gün arasında büyür. Sonra embriyo kadının rahmine yerleştirilir.

GIFT (gamet intrafallopian transferi) ve ZIFT (zigot intrafallopian transferi): Sperm ve yumurta toplanır, bir laboratuarda toplanır ve hızlı bir şekilde fallop tüpüne yerleştirilir.