Gebelikte Mide Yanması Gebelikte Mide Yanması Gebelikte Mide Yanması

Gebelikte Mide Yanması

Hamileliğin zorlu anlarından biri e mide yanması oluyor. İlk aydan itibaren başlayabilen bu rahatsızlık dönem dönem de görülmesi mümkün. Hamilelik döneminde genel olarak herkeste görülmektedir.

Hamilelik öncesinde hiç yaşamayanlar mide yanması için şaşırmasına gerek yok. Mide içerisinde bulunan asit borusunun mide zarını tahriş etmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durum sonucunda kalp çevresinde de bir yanma hakim olabilir. Mide yanmasının hamilelikle ne alakası olabilir diyenler için gelin birlikte inceleyelim.

  • Hamilelik döneminde ki progestorone hormonu salgılanması ile sindirim sistemi yavaş çalışmaya başlar. Böylece mide daha yavaş emilmeye başlar ve hazımsızlık oluşur.
  • Hamilelik döneminde kaslar gevşemeye başlar. Bu durum mide kapakçığınında etkilenmesine neden olur. Normal şekilde çalışmayan bu kas sayesinde yemek mide borusuna kaçar ve mide yanması nedenleri ortaya çıkar.
  • Biliyorsunuz ki hamileliğin son dönemlerinde rahim büyümeye başlar. Mideyi yukarı yiter ve sıkıştırmaya başlar. Buda mide yanmasına neden olur.

hamilelikte mide yanması 1

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Hamilelik döneminde 1.tremester’den itibaren mide yanması söz konusu olabilir. Yani hamilelik başlar başlamaz bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat hamilelik ilerledikçe ve bebek büyüdükçe mide yukarı taşınır ve mide yanması daha fazla görülmeye başlar.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Geçer?

Mide yanması ilk aylardan itibaren başlayarak, maalesef hamilelik boyunca görülebilir. Bazılarında ise son haftalarında azaldığı ya da görülmediği de olur. Peki, neden hamileliğin son haftalarında bir ihtimal geçebilir?

Hamileliğin son haftalarında bebek rahim kanalına yerleşmeye başlar. Durum böyle olunca mideye yapılan baskı giderek hafifler. Hamilelikte mide yanmasının geçtiği zamanlar, daha rahat nefes almaya başlayabilir, kendinizi hafiflemiş gibi hissedersiniz.

hamilelikte mide yanması 1

Mide Yanması Nasıl Geçirilir?

Hamilelikte zor geçen bir durum varsa buda mide yanması olarak gözlenebilir. Fakat bu durumu geçici olarak hafifletmek mümkün;

  • Yemekleri az az ve sık sık tüketmeye çalışın.
  • Hangi yiyecekler sizi daha rahatsız ediyor ise bunları keşfederek tüketimini kısıtlayın.
  • Her zamanki gibi hamilelikte mide yanmasını geçirmek için bol sıvı tüketmek lazım. Gün içinde yudum yudum bol su içmeye dikkat edin.
  • Yemek sonrası istirahat yapmayın.
  • Uyumadan önce bir şeyler atıştırın.