Gebelikte Kusma Nedenleri Gebelikte Kusma Nedenleri Gebelikte Kusma Nedenleri

Gebelikte Kusma Nedenleri

Erken hamilelik döneminde hemen hemen her kadının maruz kaldığı rahatsızlıklardan bir tanesidir. Halk arasında sabah bulantısı olarak da adlandırılan bu durum esasen günün herhangi bir saatinde görülür. Bulantı durumu genel olarak %70 kusma durumu ile sonuçlanır.

Gebelikte kusma normal olarak kabul edilir. Bazılarında bu durum nadir görülürken, bazılarında ise daha sık görülür. Bu durum annenin hayatını kabusa çevirebilir. Bilimsel olarak bu durum tam olarak bilinmese de gebeliğin başlaması ile HCG hormonu ve östrojen hormunu yükselişi olarak bilinir. Bulantıyı tetikleyen nedenler ise stres, kokular ve baş ağrılarıdır.

Gebelikte Kusma Ne Zaman Başlar?

Gebelikte 4. Haftaya gelindiğinde başlayan bulantı ve kusmalar 10. Ve 16 haftalar arasında en şiddetli şekilde gözlenir. Herkes de bulantı görülmese de kimisinde sonradan kimisinde hiç ortaya çıkmaz. Genel olarak %75 oranında gebelik nedeni ile bulantı vardır.

gebelikte kusma 2

Gebelikte Kusma Ne Zaman Sonlanır?

Gebelikte kusma 16. Hafta ile 20. Hafta arasında son bulacaktır. Bu saatten sonra anneler daha rahat bir hamilelik geçirecek, hamileliğin güzel dönemlerine geçiş yapacaktır.

Gebelikte Kusma Belirtileri

Gebelikte kusma ikiye ayrılır. Bunlar; sabah bulantıları ve gebelikte şiddetli kusma olarak algılanır. İkisi arasında belirli farklar vardır. Örnek verecek olursak sabah bulantılarında anne adayı kilo kaybı yaşamaz. Şiddetli kusma da ise anne 2 ile 9 arasında kilo kaybı yaşar.

gebelikte kusma 3

Gebelikte Kusma Tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gebelikte kusma ve bulantı ikiye ayrılır. Buna göre anne adayının beslenmesinde de farklılıklar vardır. Sabah bulantılarını dindirebilmek için sabah yataktan kalkmadan önce tuzlu kraker, leblebi gibi şeyler atıştırarak bulantıyı bastırmanız mümkün. Fakat günün her hangi bir saatinde bulanıyor veya bir şey yiyemiyorsanız, öncelikli olarak doktorunuza danışmanız gerekir.

Kusma durumunda anne adayı beslenmesinde farklılıklar yaparak, az ve sık yemek tüketerek bu durumu dizginleyebilir.

Genel olarak kusmanızı tetikleyen etmenler vardır. Bunları keşfederek uzak durmaya çalışabilirsiniz. Açık hava veya derin nefes alıp vermek iyi gelebilir. Susuzluk seviyenizi dengede tutun. Susuzluk durumunda da bulantılarda artış gözlenir.