Gebelikte Genel Vajina Ağrısı Gebelikte Genel Vajina Ağrısı Gebelikte Genel Vajina Ağrısı

Gebelikte Genel Vajina Ağrısı

Hamilelik sırasında vajinal ağrı, ikinci trimesterde bazı kadınlar tarafından deneyimlenebilir. Bazı kadınlar hamilelikleri boyunca vajinada bu acıya maruz kalabilirler. Genellikle, hamilelik sırasında vajinal ağrı bir komplikasyon belirtisi değildir, ancak şiddetli, dayanılmaz vajinal ağrı tıbbi bakım gerektirebilir. Hamilelik sırasında vajinal ağrının nedenini ve rahatlatmak için gerekli adımları bilmek önemlidir.

hamilelikte vajina ağrısı 2

Hamilelik Sırasında Vajinal Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte vajinal ağrı genellikle birçok bayan tarafından görülür, ancak bazı durumlarda altta yatan bir tıbbi durum olabilir. Gebelikte fetüs basıncı vajinal ağrıya neden olabilir. Hamilelik sırasında vajinadaki keskin ağrının yaygın nedenlerinden biri fetusun giderek büyümesi ve artan basınçtır. Bu ağrı, kadınların bebeğinin pelvis bölgesinin yakınında aşağıya doğru bastırdığını ve böylelikle pelvik sinirlerinde acılı ağrıya neden olduğunu hissettiğinde ikinci trimesterde başlayabilir. Son trimesterde bile, kadın doğum tarihine yaklaştıkça ve fetüs azaldığında, ağrı ve basınç vajinal ağrıya neden olabilir. Büyüyen fetus pelvik ligamentler ve sinirler üzerinde baskı oluşturur. Sinir uzandığında, ağrılı basınca neden olur. Bazı kadınlar keskin bir vajinal ağrı biraz daha uzun sürebilirken, bazı kadınlar sadece birkaç dakika ve saniye boyunca ağrı hisseder. Gebelik sırasında vajinal ağrıyı hafifletmenin en iyi yolu, sol tarafa dönerek yatmaktır. Solunda uzanırken, bebeğin yeniden ayarlanması mümkün olacak. Ancak az sayıda oturma, yatmak kadar rahat olabilir; Oturma da hamilelik sırasında baskı ve vajinal ağrıyı hafifletmek için yardımcı olabilir.

hamilelikte vajina ağrısı 1

Gebelikte Artan Kan Akışı Vajina Ağrısına Sebep Olabilir

Vajinaya artan kan akışı, hamilelik sırasında vajinada ağrının başka bir yaygın nedenidir. Rahim içine doğru daha fazla kan aktığında, vajinada ve çevresinde ağrıya neden olur. Hamilelik sırasında kan akışı, vajinada keskin ağrıya neden olan uterusu basınçlandıran üç kata kadar artar. Vajina ve çevresindeki yapılar, hafif bir dokunuşla ağrıya neden olabilen şişlik ve hassasiyet gösterebilir. Duyarlı vajina, cinsel tansiyonu artırabilir, ancak cinsel aktiviteye dahil olmanın ağrıya neden olabileceğini düşünür, ancak aslında ağrıyı azaltır. Hamilelik sırasında cinsel ilişki, özellikle vajinal ağrı varken, vajinal ağrıyı ve şişmeyi rahatlatmaya yardımcı olabilir.