Gebelikte Erken Doğum Riski Gebelikte Erken Doğum Riski Gebelikte Erken Doğum Riski

Gebelikte Erken Doğum Riski

Gebelik dönemi anne adayı için hem heyecanlı hem de sabırsız bir bekleyiş dönemini kapsamaktadır. Sağlıklı bir gebelik dönemi için anne adayının bol su tüketmesi, beslenme programına dikkat etmesi ve onun gün düzenli olarak yürüyüş yapması. Düzenli yapılanma ve bol su tüketimine yönelik ek ve uzmanlık konularında çok fazla uzmanlık sözlenmekte. Ancak belki de doğum sorunları söz konusu olabilmekte. Erken doğum tehlikeleri yaptıkları sınavlardır. Bu durumda anne adayının doktor kontrolü için çok daha hızlı davranması gerekir.

erken doğum 1

Erken Doğum Riskinde Dikkat Edilmesi Gerekliler

Genel olarak 37. Hafta dolmadan gerçekleşmekte olan doğumlar erken doğum olarak adlandırılmakta ve erken olarak dünyaya gelen bebek yeni doğan yoğun bakım ünitesinde gözetim altına alınmaktadır. Erken doğum riski taşımakta olan anne adayları doktorun uyarılarını dikkate almalı ve kontrollerini aksatmamalıdır. Bunun yanı sıra sigaradan uzak durulmalı ve kafein içermekte olan asitli içeceklerin tüketimi tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Stres ve sıkıntı da gebelik dönemini büyük oranda etkilemektedir. Özellikle erken doğum riski taşımakta olan anne adaylarının stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durması gerekmektedir.

erken doğum 2

Erken Doğumu Tetikleyen Etkenler

Erken doğum: anne adayından kaynaklanıyor olsa da belki çok belki de çok olayı olabilmekte. Anneden kaynaklanmakta olan erken doğumun nedenleri arasında kansızlık, beslenme düzensizliği, alkol ve sigara tüketimi, stres, genel sağlık problemleri ve tansiyonu gibi pek çok sebep yer almaktadır. Bu hastalığın iyileştirilmesi konusunda uzman bir hekim kontrolünde ilerlemek hem anne hem de bebek sağlığı için faydalıdır. % 10 gibi bir gebelik gözlemlenmekte ancak uyum sağlamalıdır.