Gebelikte Bebeği Hissetmek Gebelikte Bebeği Hissetmek Gebelikte Bebeği Hissetmek

Gebelikte Bebeği Hissetmek

Hamileliğinizdeki en heyecan verici anlardan biri, bebeğinizin tekmelediği ilk küçük çarpıntıları hissettiğiniz zaman. Bu minik hareketler bebeğinizin geliştiğini ve içinizdeki küçük yaşama daha yakın hissetmenize yardımcı olduğunu size temin eder. Bebeğinizi ilk kez hareket ettirdiğinizde, hamileliğinizde özellikle heyecan verici ve duygusal bir an olabilir. Daha önce bir bebeğiniz olsaydı, belirtilerini öğrenirsiniz ve bebeğinizin 16. hafta kadar erken dönemde hareket ettiğini fark edebilirsiniz. Hamileliğin erken döneminde, her seferinde bir kaç hareket hissedebilirsiniz. İkinci ve üçüncü trimesterlarınızda, hareketler daha belirgin olmalı ve bebeğinizin vuruşlarını, ağızlarını ve dirseklerini hissedebileceksiniz.

gebelikte bebeği hissetmek 2

Bebek Ne Zaman Tekmelemeye Başlar?

Muhtemelen, hamileliğinizin 18 ila 20 haftalarında bir şeyden haberdar olmaya başlayacaksınız. Eğer bu sizin ilk hamileliğiniz ise, karnınızdaki hafif çırpınan hislerin (hızlanma) bebeğinizin hareketleri olduğunun farkına varmak biraz daha uzun sürebilir. Bebeğinizin hamileliğinizin 16 ila 25'inci haftaları arasında "hızlanma" adı verilen ilk hareketlerini hissetmelisiniz. Bu ilk hamilelik ise, bebeğinizin 25 haftaya kadar hareket ettiğini hissetmeyebilirsiniz. İkinci hamilelikle, bazı kadınlar 13 hafta gibi erken bir dönemde harekete geçmeye başlarlar. Otururken veya uzanırken sessiz bir pozisyondayken bebeğin karında hareket etmesi daha fazla hissedilir. Hamile kadınlar, bebeklerinin hareketlerini kelebekler, sinirsel seğirmeler veya devrilme hareketi olarak tanımlar. İlk başta, bebeğinizin hareket edip etmediğini söylemek zor olabilir. İkinci ve üçüncü kez anne olanlar, bu ilk bebek hareketlerini gazdan, açlıktan ve diğer içsel hareketlerden ayırmada daha ustadırlar. Her iki durumda da, bebeğinizden 24 hafta herhangi bir hareket hissetmediyseniz, ebenizle görüşün. Bebeğinizin kalp atışını dinleyecek ve gerektiğinde ultrason taraması veya başka kontroller ayarlayacaktır.

gebelikte bebeği hissetmek 3

Gebelikte Bebeğin Karındaki Hareketleri

Ultrason taramaları, bebeklerin ne zaman ve ne tür hareketler yapabileceğine dair inanılmaz bir iç görü kazandırdı. Bebeğiniz gerçekten hissetmeden önce hareket etmeye başlayacaktır ve büyüdükçe ve geliştikçe hareketleri değişecektir. Şansınız varsa, bebeğiniz taramanız sırasında uyanık olabilir ve her sarsıntıyı görebilirsiniz. Yedinci haftadan sekizinci haftaya kadar bebeğiniz içeride toplanmaya başlar, örneğin yanlara doğru bükülerek ve küçük ani hareketler yaparak hareket eder.