Erken Doğumun Nedenleri Erken Doğumun Nedenleri Erken Doğumun Nedenleri

Erken Doğumun Nedenleri

Erken doğum 37 haftalık gebelikten önce doğumun gerçekleşmesidir. Bu durumda bebek yoğun bakım altına alınarak doktor kontrolü altında tutulmakta ve bebeğin beslenmesi yine doktor kontrolü altında gerçekleşmektedir. 7 aydan önce doğan bebeklerin yaşama şansı biraz daha düşük olurken 7 ay ve sonrasında gerçekleştirilmekte olan doğumlarda bebeğin yaşama olasılığı çok daha yüksektir. Erken doğumun nedenleri kişiden kişiye farklılık göstermekte ve pek çok nedene bağlı olarak erken doğum riski ortaya çıkabilmektedir. Erken doğumun başlıca nedenleri arasında anne adayının kansız olması, kronik rahatsızlıklar, stres ve dengesiz beslenme gibi durumlar yer almaktadır. Erken doğum riski doktor muayenesinde ortaya çıkmakta ve genel olarak bebeğin anne karnındaki gelişimi ve duruş şekli ile anlaşılmaktadır. Her anne adayının gebelik döneminde doktor gözetimi altında olması gerekir ancak erken doğum riski taşımakta olan anne adayları doktor kontrollerini asla aksatmamalı ve doktorun önermekte olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir.

erken doğum nedenleri 3

Erken Doğumun Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum belirtileri genel olarak 37. Haftadan önce annenin ağrılarının sıklaşması ve artan kramplar ile anlaşılmaktadır. Erken doğum belirtilerinde genel olarak vajinal akıntılarda renk değişimi ve artma, kanama durumu, bel ya da sırt ağrısı gibi şikayetler gözlemlenmektedir. Bu gibi durumda hemen doktor ile iletişime geçilmeli ve anne adayı gözetim altına alınmalıdır. Bol bol sıvı tüketimi ve yatak istirahati erken doğum belirtilerine karşı alınacak önlemlerde doktorun en sık tavsiye ettiği durumlar arasında yer almaktadır.

erken doğum nedenleri 2

Doğum Sonrası Bebeğin Beslenmesi

Doğum sonrası dönemlerde annenin tüketmiş olduğu her besin anne sütüne geçmektedir. Bebek emziren annelerin bu sebepten dolayı beslenme düzenine dikkat etmesi ve süt yapıcı besinleri tüketmesi gerekmektedir. Erken doğumlarda annenin bebek emzirmesi doktor gözetimi altında ve doktorun belirlemiş olduğu zamanlarda gerçekleşmektedir. Çünkü erken doğumda bebek yoğun bakım ünitesinde olduğu için bebeğin yanına sık sık girilmesi yasaktır.

Emziren annelerin alkol ve sigara tüketiminden de uzak olması bebeğin sağlıklı beslenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Anne ve bebek bağı oldukça önemlidir.