Erken Doğum Riskine Dikkat Erken Doğum Riskine Dikkat Erken Doğum Riskine Dikkat

Erken Doğum Riskine Dikkat

Hamilelik büyük bir dikkat ve özen gerektiren zorlu bir dönemi kapsamaktadır. Gebelik döneminde anne adayı normal yaşantısına oranla kendine çok daha fazla dikkat etmeli ve beslenme düzenine özen göstermelidir. Gebelik döneminde doktor kontrolü de büyük önem taşımaktadır. Doktor kontrollerinin aksatılmaması anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bazı gebelerde istenmeyen bir durum olan erken doğum riski tespit edilmekte bu da çok daha fazla dikkat gerektirmektedir. Erken doğum riski olan gebelerin hareketlerine dikkat etmesi, sigara ve alkollü içeceklerden uzak durması ve mümkün olduğunca stresten uzak olarak dinlemesi gerekmektedir.

erken doğum riski 3

Erken Doğumda Bebek Sağlığı

Her hastanede erken doğum riskine ve diğer olası durumlara karşı önlem olarak yeni doğan yoğun bakım ünitesi yer almaktadır. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde doğması gereken günden erken olarak dünyaya gelen bebeklere yaşam mücadelesi sağlanmaktadır. Erken doğumlarda bebek normale oranla daha zayıftır ve anne sütünü emmekte zorluk çeker. Bu yüzden anne ve bebek arasında sağlanan bağ oldukça önemlidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile hizmet vermekte olan tıp sayesinde erken doğum ile dünyaya gelen pek çok bebek sağlıklı bir şekilde yaşama tutunmaktadır. Erken doğum riski taşımakta olan anne adaylarının kesinlikle ağır kaldırmaması ve bebeğin gelişimini düzenli olarak kontrol ettirmesi gerekir. En ufak bir doğum belirtisinde en yakın hastaneye giderek gözetim altına alınmalıdır.

erken doğum riski 2

Hamilelik Döneminde Beslenme Düzeni

Hamilelik döneminde beslenme bebek gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde annenin tüketmekte olduğu her besin kan yolu ile bebeğe geçmekte ve bebeğin gelişimini büyük oranda etkilemektedir. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde anne adayının beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir. Vitamin ve demir takviyesi gibi doktor tarafından tavsiye edilen ilaçların kullanımı da oldukça önemlidir. Süt ürünleri, balık, kırmızı et tüketimi bunun yanı sıra fındık ve ceviz gibi kabuklu kuruyemişlerin tüketimi bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından fayda sağlamaktadır. Alkol ve asitli içecekler bebeğin gelişimine zarar verebileceğinden dolayı anne adayının gebelik döneminde alkol ve sigara tüketiminden uzak durması hatta sigara içilen ortamda dahi bulunmaması gerekir.