Erken Doğum Riski Erken Doğum Riski Erken Doğum Riski

Erken Doğum Riski

Erken doğum bir diğer adı prematüre doğum7 ay ve öncesi gerçekleştirilmekte olan doğumlara tıbbi olarak verilen isimdir. Yapılan araştırmalara göre gebeliklerin yaklaşık olarak % 12 si erken doğum olarak gerçekleşmektedir. Erken doğum doktor tarafından fark edildiği durumda erken doğuma yol açan sebepler uygun tedaviler ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. Doktor gözetimi altında tutulan anne adayı erken doğumu tetikleyen faktörlerden uzak durarak riskli gebeliği azaltmaktadır.

Erken Doğum Belirtileri

Normal doğum süresi genel olarak 40 hafta gibi bir süreyi kapsamaktadır. Bazı hamilelik döneminde doğum gebeliğin 37 haftasından önce başlayabilmekte bu da erken doğum olarak bilinmektedir. Erken doğumda bebeğin gelişimini tamamlamadan doğması nedeni ile bebek hayata riskli bir başlangıç yapmaktadır. Erken doğum belirtileri genel olarak leğen kemiğinde baskı oluşması, sık sık idrara çıkma, vajinal lekelenme ve kanama, kasılmaların 10 dakika ve altına düşerek sıklaşması gibi durumlardır. Erken doğum habercisi olan bu belirtilerden herhangi biri ile karşı karşıya gelirseniz bu durumu hemen doktorunuz ile paylaşmanızda fayda var.

erken doğum riski 2

Erken Doğuma Sebep Olan Faktörler

Gebelik döneminde alkol ve sigara tüketimi erken doğumu tetiklemekte ve aynı zamanda bebeğin normale oranla çok daha az kilo ile doğmasına sebep olabilmektedir. Bu da bebeğin gelişimine etki ettiğinden dolayı çeşitli sağlık problemlerine yol açmakta ve bebeğin yaşam riskini düşürmektedir.

Anneden kaynaklanmakta olan başlıca erken doğum sebepleri arasında yüksek tansiyon, diyabet, kan pıhtılaşması ve bağışıklık sorunları gibi çeşitli hastalık belirtileri bebeğin normal doğum tarihinden daha erken bir zamanda doğmasına sebep olabilmektedir. Erken doğumların yaklaşık olarak %50 si vajinal enfeksiyonlardan kaynaklanmakta olan iltihaplanmalar sonucu olmaktadır.

erken doğum riski 3

Tüp bebek yöntemi ve çoklu gebelikler erken doğum yaşanılan gebelik türleridir. Eğer anne önceki doğumlarda erken doğum yapmış ise sonraki gebeliklerde de erken doğum yapma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre de kısa dönem aralıkları ile doğum yapmak da erken doğumu tetiklemekte olan başlıca sebeplerden biridir. 35 yaşın üzerindeki anneler erken doğum yapma olasılığı bulunan annelerdir.