Erken Doğum Nedenleri Erken Doğum Nedenleri Erken Doğum Nedenleri

Erken Doğum Nedenleri

Prematüre doğum, bir bebeğin 37. gebelik haftasından önce doğmasıdır. Erken doğumu sağlamak için bir araya getirilebilecek pek çok faktör vardır ve hamileliğin erken sona ermesine neyin sebep olduğunu söylemek her zaman mümkün değildir. Prematüre doğumun nedenleri üç ana kategoriye ayrılabilir: doğum kendi başına olduğunda, annenin suyu erken geldiğinde ve doktorlar bebeğin alınmasının tıbbi olarak gerekli olduğuna karar verdiğinde. İlk iki kategori benzerdir ve "spontan preterm doğum" olarak adlandırılabilir ve birleştirilebilir. Aşağıdaki kategorilere daha yakından bakın.

Spontan Prematüre Doğum

Erken doğum, karmaşık ve genellikle öngörülemeyen bir dizi olaydır. Kendiliğinden erken doğumda, doğum erken başlar ve doktorlar doğum sürecini durduramazlar. Spontan preterm eylem tüm prematüre doğumların yaklaşık üçte ikisine neden olur. Spontan prematüre doğumda, doğum ya tipik doğum kasılmalarıyla ya da annenin suyunun gelmesi ile başlayabilir. Annenin suyu 37 haftadan önce kırılırsa, erken membran rüptürü veya kısaca PPROM denir. Çoğunlukla çeşitli riskler vardır. Doktorlar, aşağıdaki risklerin annenin PPROM veya prematüre doğum şansını büyük ölçüde artırdığını bilmektedir:

Enfeksiyon: Spontan prematür doğumun bir çok vakasında bir tür enfeksiyon vardır. Her türlü sistemik iltihap veya enfeksiyon annenin bebeğini erken doğurmasına sebep olabilir, ağızda (diş eti hastalığı gibi) enfeksiyonlar, vajina, rahim ve böbrekler de dahil olmak üzere.

Servikal sorunlar: Yetersiz serviks veya kısa serviks, özellikle anne doğum belirtileri geçiriyorsa, preterm doğum riski artar.

erken doğum nedenleri 3

Sigara Kullanımı: Hamileyken sigara kullanmak, annenin PPROM ve preterm eylem riskini artırır. Nikotin uterusta kan damarlarının daralmasına neden olur, bu da besin maddelerinin ve oksijenin bebeğe gitmesini veya erken doğum eylemine katkıda bulunmasını engelleyebilir.

Stres: Kronik, üst düzey psikolojik stres, doğumun erkenden başlamasını sağlayabilir.

Gebelikler arasında kısa bir süre: Gebeliklerin altı aydan daha az olması halinde, erken doğum riski normalden iki kat daha yüksektir.

erken doğum nedenleri 1

İkizleri, üçüzleri ve daha fazlasını taşımak: Birden fazla bebekle hamile kalmak rahmin aşırı olmasına neden olur ve bu da doğumun erken başlamasını sağlayabilir. Daha fazla bebek taşıyorsanız, preterm eylem riskiniz artar.