Anne Adaylarının Heyecanlı Bekleyişleri Anne Adaylarının Heyecanlı Bekleyişleri Anne Adaylarının Heyecanlı Bekleyişleri

Anne Adaylarının Heyecanlı Bekleyişleri

39 ile 40 haftalık bir süreci kapsamakta olan gebelik dönemi özellikle anne adayları için hem korku dolu hem de heyecanlı bekleyişlerden oluşmaktadır. Her anne adayının gebelik dönemi farklı geçmektedir. Bazı anneler bu süreci kolay ve sıkıntısız bir şekilde geçirirken bazı anneler ise gebelik dönemini zor ve ağrılı bir şekilde geçirebilmektedir. Gebelik döneminde erken doğum riskine karşı doktor kontrolü büyük önem taşımakta ve anne adayının yaşamış olduğu herhangi bir sıkıntı var ise doktoru ile mutlaka paylaşması gerekmektedir.

Gebelik döneminde rahat bir süreç geçirmek için yapılmakta olan egzersizler de büyük önem taşımaktadır. Ancak bu dönemde yapılmakta olan tüm egzersizlerin doktor kontrolü ve bilgisi dahilinde yapılması gerekmektedir.

Gebelik Döneminde Egzersiz Oldukça Önemli

Gebelik döneminde anne adayına önerilmekte olan egzersiz hareketleri genel olarak gebeliğin 3. Ayından sonra başlamaktadır. Çünkü ilk 3 aylık dönem bebeğin yerleşmesi açısından oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde yapılan tüm egzersizler doğum öncesi ve doğum sırasında anne adayına büyük yararlar sağlamaktadır. Ancak erken doğum riski taşımakta olan kişiler için gebelik döneminde egzersiz önerilmemektedir.

erken doğum 1

Gebelik döneminde yapılan egzersizler normal doğumu daha kolay bir hale getirmektedir. Bunun yanı sıra 9 aylık dönemi kapsamakta olan gebelik sürecinin daha kolay geçmesi, ödem ve şişlik problemlerinin giderilmesi ve uyku problemleri gibi pek çok soruna iyi gelmesi için egzersizlerin düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Gebelik Egzersizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik egzersizleri genel olarak erken doğum riski taşımakta olan anne adaylarına önerilmediği gibi aynı zamanda gebeliğin ilk aylarında da tavsiye edilmemektedir. Egzersiz sırasında anne adayının kendini fazla yormaması ve zorlanması durumunda egzersizi hemen bırakması hem anne hem de bebek sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

erken doğum 1

Egzersiz hareketlerinin mutlaka doktora danışılarak yapılması ve bebek sağlığını tehlikeye sokacak hareketlerden uzak durulması gerekmektedir. Egzersizler genel olarak dış ortamdan çok ev içerisinde yapılırsa çok daha sağlıklı ve uygun olacaktır. Egzersiz başlangıcında ve bitişinde yapılmakta olan ısınma hareketleri anne adayının zorlanmasını ortadan kaldırma açısından büyük önem taşımaktadır.